
Începând cu 1 februarie 2021, copii cetățenilor români, inclusiv cei din R. Moldova, vor primi alocații mai mari cu 20%.
Astfel, alocația pentru copiii cu vârste între 2 și 18 ani va ajunge la suma de 214 lei pe lună, adică peste 900 de lei moldovenești.
Totodată, alocațiile pentru copiii mai mici de doi ani și pentru cei cu handicap, care nu au împlinit 18 ani, vor crește până la 427 de lei pe lună sau peste 1 800 de lei moldovenești.
————————————————————————————————————
- COTAR, către Nicușor Dan: Firea a făcut contracte cu dedicație pentru Pandele. Urmează un dosar la DNA. Nu mai plătiți bani la firma din Voluntari
- Voiculescu a fugit de medici: Vine unul care stă pe Facebook să ne dea lecții după ce am făcut 25 de ani de carte
- La fel ca la Colectiv, mai mulți oameni mor în spitale. A mai decedat un pacient
————————————————————————————————————
În ceea ce privește următoarea majorare care ar putea avea loc în iulie sau august, Raluca Țurcan, ministrul Muncii și Protecției Sociale de la București a explicat că „pentru calendarul de majorare a alocațiilor avem o lege în Parlament și vom vedea dacă se menține și a doua tranșă de 20%”.