Politică

Klaus Iohannis ar putea fi executat silit – Refuză să plătească la ANAF 1 milion de euro, bani câştigaţi ilegal din chirii

IOHANNIS, LA UN PAS DE EXECUTARE SILITĂ

Fostul președinte refuză să plătească 1 milion de euro la ANAF, bani obținuți ilegal din chirii

Fostul președinte al României, Klaus Iohannis, riscă să fie executat silit de ANAF după ce a refuzat să achite suma de aproximativ 1 milion de euro, reprezentând venituri din chirii considerate obținute ilegal.

Suma provine din încasările pe care familia Iohannis le-a avut din închirierea unui imobil din Sibiu, pierdut definitiv în instanță după ce s-a constatat că actele de proprietate erau bazate pe falsuri.

Deși instanțele au decis recuperarea banilor încasați ilegal, fostul președinte a ignorat somațiile fiscale și nu a returnat sumele datorate. Astfel, ANAF ar putea trece la executarea silită pentru a recupera prejudiciul.

Cazul readuce în atenție scandalul caselor din Sibiu, care a urmărit întreaga carieră politică a lui Iohannis și care acum riscă să se încheie cu o imagine dezastruoasă: un fost șef de stat pus la plată pentru bani încasați necuvenit.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button