
Război în Irak, țara de unde au venit „investitorii” ce au cumpărat TermoMintia. Apropo, banii, dacă vin, din unde provin?
Irakul a decretat luni interdicţie de circulaţie la nivel naţional, în timp ce schimburi de focuri s-au soldat cu doi morţi în Zona Verde din Bagdad cuprinsă de haos după ce liderul şiit Moqtada al-Sadr şi-a anunţat ”retragerea definitivă” din politică şi susţinătorii săi au luat cu asalt acest complex fortificat ce găzduieşte sedii ale autorităţilor statului şi ambasade, transmite AFP.
Sute de susţinători al clericului Moqtada al-Sadr au pătruns în Palatul Republicii, sediul guvernului. În timp ce aceştia devastau birourile, se instalau în fotolii, săreau în piscina palatului sau îşi făceau selfie-uri, forţele de ordine au intervenit şi au folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa manifestanţii intraţi în Zona Verde.
Armata a decretat interdicţie de circulaţie în capitala Bagdad începând cu ora 12:30 GMT şi pe întreg teritoriul Irakului începând cu ora 16:00 GMT, accesul în capitală fiind de asemenea închis, timp în care haosul a pus stăpânire pe Zona Verde, unde au avut loc schimburi de focuri între partizanii lui Moqtada al-Sadr şi cei ai Cadrului de Coordonare, o coaliţie pro-iraniană rivală clericului şiit.
Doi susţinători ai lui Moqtada al-Sadr au fost ucişi şi alţi 22 răniţi, potrivit unor surse medicale.