Știri

M oțiune împotriva lui András Demeter – AUR îl acuză că a umilit cultura română și cere demisia imediată

Partidul Alianța pentru Unirea Românilor a depus în Senat o moțiune simplă împotriva ministrului Culturii, András Demeter, sub titlul dur: „Breasla vă vrea afară, domnule ministru. Sunteți o jignire pentru cultura română.”

Demersul este prezentat drept reacție la o serie de declarații considerate ofensatoare la adresa artiștilor, la propuneri administrative controversate și la presupuse situații de conflict de interese.

Pontaj pentru artiști: reformă administrativă sau mentalitate stalinistă?

Unul dintre punctele centrale ale criticii îl reprezintă intenția Ministerului Culturii de a introduce un sistem de pontaj pentru artiști și angajații instituțiilor de spectacol. AUR califică ideea drept „stahanovistă” și o asociază cu o birocratizare excesivă a actului artistic.

Susținătorii ministrului ar putea argumenta că instituțiile publice trebuie să respecte reguli de evidență și control bugetar. Opoziția, însă, transformă subiectul într-un simbol al unei rupturi între administrație și breasla artistică.

Acuzații de integritate și trecut controversat

În textul moțiunii sunt invocate dosare penale și o decizie definitivă privind incompatibilitatea stabilită de Înalta Curte de Casație și Justiție, precum și constatări ale Agenția Națională de Integritate.

Aceste aspecte sunt folosite pentru a susține ideea că ministrul nu ar avea autoritatea morală necesară pentru a conduce un domeniu sensibil precum cultura.

Tensiune politică și simbol identitar

Moțiunea depășește zona administrativă și intră într-un registru identitar, acuzând conducerea ministerului, aflată sub umbrela Uniunea Democrată Maghiară din România, de gestionarea defectuoasă a culturii române.

În realitate, o moțiune simplă nu duce automat la demitere, dar reprezintă un instrument de presiune politică și un semnal public puternic.

Rămâne de văzut dacă majoritatea parlamentară va susține ministrul sau dacă episodul va adânci și mai mult clivajele politice din jurul unui domeniu care, teoretic, ar trebui să unească, nu să divizeze.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button