Politică

Ilie Bolojan, descris ca un mic dictator – Vicepremierul Tanczos Barna confirmă: „Premierul are ultimul cuvânt de spus. Este un pic ca în armată”

Vicepremierul Tanczos Barna compară guvernarea cu armata: „Premierul are ultimul cuvânt”

Declarația vicepremierului Tanczos Barna despre modul în care funcționează actuala coaliție de guvernare ridică semne serioase de întrebare despre modul real în care sunt luate deciziile în România.

Invitat la TVR Info, liderul UDMR a afirmat că, în mod formal, premierul Ilie Bolojan este cel care are „ultimul cuvânt de spus” în coaliție și a comparat funcționarea guvernării cu disciplina din armată.

„Este un pic ca în armată”, a spus Tanczos Barna, explicând că, atunci când există multe opinii pro și contra, cineva trebuie să decidă și să își asume responsabilitatea.

Declarația vine însă într-un context în care chiar vicepremierul admite că deciziile sunt amânate frecvent și că negocierile din interiorul coaliției sunt adesea greoaie. Potrivit acestuia, ceea ce îl deranjează cel mai mult sunt tocmai aceste amânări repetate, care întârzie adoptarea deciziilor.

Afirmația că guvernarea ar funcționa „ca în armată” ridică însă o problemă mai largă: guvernarea democratică nu este o structură militară, iar deciziile politice ar trebui să fie rezultatul unor dezbateri transparente și asumate, nu al unui mecanism în care, la final, cineva „taie nodul gordian”.

În realitate, declarația pare să confirme ceea ce mulți observatori au remarcat de mult: coaliția guvernamentală funcționează greu, cu negocieri interminabile, amânări și conflicte interne.

În acest context, comparația cu armata nu pare să descrie eficiență sau disciplină, ci mai degrabă nevoia permanentă de a impune o decizie după ce negocierile politice au ajuns într-un blocaj.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button