
„Am lăsat 12 miliarde în buffer”
Fostul premier Marcel Ciolacu a reacționat la declarațiile lui Ilie Bolojan, care susține că măsurile de austeritate au salvat țara de la incapacitate de plată. În emisiunea „Ai aflat cu Ionuț Cristache”, Ciolacu a respins categoric scenariul invocat de actualul prim-ministru.
„România nu a fost niciodată în incapacitate de plată. Eu am lăsat peste 12 miliarde în buffer la Ministerul de Finanțe. BNR are cea mai mare rezervă din istorie. Să vorbim cu date, nu cu povești”, a spus acesta.
„O problemă bugetară, transformată în criză economică”
Ciolacu acuză că prin reformele dure, guvernarea Bolojan a agravat situația. „O problemă bugetară a fost transformată într-o criză economică. Consumul a scăzut cu 7%, iar oamenii simt austeritatea direct în buzunare”, a declarat fostul premier.
Lipsa unui plan economic
În opinia lui Ciolacu, România traversează nu o criză de lichiditate, ci o criză de viziune. „Nu avem un plan economic coerent. Fără strategie, austeritatea lovește fără rost”, a concluzionat el.